This 3.2 MT Overdrive (120 hp) engine was fitted in the 1 generation Sport Coupe coupe, which was produced by Chevrolet from 1964 to . In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.7litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 510 to 720km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 147km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.2second |
| Displacement | 3185cm3 |
|---|---|
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 4 400RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 90.4mm |
| Stroke | 82.55mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4925mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Front track | 1473mm |
| Rear track | 1473mm |
| Ground clearance | 152mm |
| Kerb weight | 1367kg |
| Gross weight | 1707kg |
| Displacement | 340kg |
| Min. boot capacity | 479litre |
| Max. boot capacity | 479litre |
| Loading height | 579mm |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Spring, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| City | 17.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.6 litres / 100km |
| Average | 15.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.