This 4.1 MT (145 hp) engine was fitted in the 2 generation [3-й Restyling] Sedan, which was produced by Chevrolet from 1971 to . In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15.7litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 400 to 640km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 163km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.1second |
| Displacement | 4097cm3 |
|---|---|
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | from 4 200RPM |
| Maximum torque | 312Nm |
| RPM at max torque | 1600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 98.42mm |
| Stroke | 89.66mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.87m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5118mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1521mm |
| Ground clearance | 119mm |
| Kerb weight | 1500kg |
| Min. boot capacity | 362litre |
| Max. boot capacity | 362litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Trailing arms, Stabilizer bar |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| City | 21.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.6 litres / 100km |
| Average | 18.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.