This 5.7 4MT (165 hp) engine was fitted in the 2 generation [4-й Restyling] Sedan, which was produced by Chevrolet from 1972 to . In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 22.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 15.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 20.5litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 320 to 460km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 169km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| Displacement | 5735cm3 |
|---|---|
| Engine power | 165bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Maximum torque | 380Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 98.42mm |
| Stroke | 88.39mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.87m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5118mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1521mm |
| Ground clearance | 119mm |
| Kerb weight | 1572kg |
| Min. boot capacity | 362litre |
| Max. boot capacity | 362litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Trailing arms, Stabilizer bar |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| City | 26.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 18.6 litres / 100km |
| Average | 24.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.