This 6.6 4MT (240 hp) engine was fitted in the 2 generation [4-й Restyling] Sport Coupe coupe, which was produced by Chevrolet from 1972 to . In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 25.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 21.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 23.8litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 280 to 330km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.1second |
| Displacement | 6590cm3 |
|---|---|
| Engine power | 240bhp |
| RPM at max power | to 4 400RPM |
| Maximum torque | 468Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 104.8mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.8m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5016mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1340mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1521mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1662kg |
| Min. boot capacity | 382litre |
| Max. boot capacity | 382litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Spring, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 31 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 26 litres / 100km |
| Average | 28.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.