This 5.7 MT HD (255 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Chevrolet from 1969 to . In addition to this engine, 20 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 26.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 16.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 22.9litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 290 to 460km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 184km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.4second |
| Displacement | 5735cm3 |
|---|---|
| Engine power | 255bhp |
| RPM at max power | from 4 800RPM |
| Maximum torque | 495Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 88.39mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.75m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5103mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Front track | 1499mm |
| Rear track | 1499mm |
| Ground clearance | 122mm |
| Kerb weight | 1536kg |
| Min. boot capacity | 362litre |
| Max. boot capacity | 362litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Trailing arms, Stabilizer bar |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| City | 31.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 19.8 litres / 100km |
| Average | 27.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.