This 1.8 MT (110 hp) engine was fitted in the X1 Break wagon, which was produced by Citroen from 1993 to 1998. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 147Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1761cm3 |
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4712mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2740mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 1690litre |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Kerb weight | 1240kg |
| Gross weight | 1870kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 189km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.3second |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Cruising range | from 520 to 930km |
| Front suspension | Trailing arms |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.