This 2.1 TD MT (110 hp) engine was fitted in the X1 Break wagon, which was produced by Citroen from 1993 to 1998. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 250Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2088cm3 |
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | from 4 300RPM |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4712mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2740mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 1690litre |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Kerb weight | 1305kg |
| Gross weight | 2010kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 680 to 1 140km |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 10.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.