This 2.0 AT (121 hp) engine was fitted in the X1 Hatchback, which was produced by Citroen from 1993 to 1998. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 176Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 121bhp |
| RPM at max power | from 5 750RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4524mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2740mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 1405litre |
| Min. boot capacity | 435litre |
| Gross weight | 1820kg |
| Kerb weight | 1260kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Cruising range | from 720km |
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.