This 1.4 MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Citroen from 1991 to 1997. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4260mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1422mm |
| Rear track | 1415mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Max. boot capacity | 1580litre |
| Min. boot capacity | 488litre |
| Kerb weight | 1015kg |
| Gross weight | 1550kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1360cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Injection type | Monoinjection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 77mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 111Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 56litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Average | 8.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.