This 1.4 MT TL (62 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Dacia from 1993 to 1996. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 145km/h |
| Displacement | 1397cm3 |
|---|---|
| Engine power | 62bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Maximum torque | 100Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 76mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4151mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Front track | 1312mm |
| Rear track | 1312mm |
| Kerb weight | 935kg |
| Gross weight | 1360kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 8.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.