This 1.6 MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Dacia from 1993 to 1996. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 19second |
| Displacement | 1588cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | from 4 500RPM |
| Maximum torque | 100Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 76mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4150mm |
| Width | 1615mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2440mm |
| Front track | 1310mm |
| Rear track | 1310mm |
| Kerb weight | 960kg |
| Gross weight | 1380kg |
| Min. boot capacity | 200litre |
| Max. boot capacity | 1350litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 8.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.