This 1.2 MT (72 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Daewoo from 2002 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 540 to 820km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 157km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.7second |
| Displacement | 1150cm3 |
|---|---|
| Engine power | 72bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 104Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 68mm |
| Stroke | 78mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3880mm |
| Width | 1670mm |
| Height | 1495mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1410mm |
| Kerb weight | 910kg |
| Gross weight | 1490kg |
| Min. boot capacity | 220litre |
| Max. boot capacity | 980litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.