This 1.4 MT (83 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Daewoo from 2002 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 440 to 750km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.1second |
| Displacement | 1399cm3 |
|---|---|
| Engine power | 83bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 123Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 73mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3880mm |
| Width | 1670mm |
| Height | 1495mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1410mm |
| Kerb weight | 985kg |
| Gross weight | 1525kg |
| Min. boot capacity | 220litre |
| Max. boot capacity | 980litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.