This 1.4 MT (95 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Daewoo from 2002 to 2017. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1725mm |
| Length | 4295mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1480mm |
| Min. boot capacity | 275litre |
| Rear track | 1480mm |
| Max. boot capacity | 1045litre |
| Kerb weight | 1170kg |
| Gross weight | 1645kg |
| Displacement | 475kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1399cm3 |
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 131Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Bore | 77.9mm |
| Stroke | 73.4mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 780 to 1 110km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 9.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.