This 1.5 MT (106 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Daewoo from 2002 to 2017. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 820 to 1 150km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 183km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.3second |
| Displacement | 1498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 106bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 139Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4295mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1480mm |
| Kerb weight | 1140kg |
| Min. boot capacity | 275litre |
| Max. boot capacity | 1045litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.