This 1.6 MT (109 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Daewoo from 2002 to 2017. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 730 to 1 030km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 184km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.2second |
| Displacement | 1598cm3 |
|---|---|
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 147Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4515mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1480mm |
| Kerb weight | 1135kg |
| Min. boot capacity | 404litre |
| Max. boot capacity | 404litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.