This 2.0 TCDI MT (121 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Daewoo from 2002 to 2017. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 850 to 1 300km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 186km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| Displacement | 1991cm3 |
|---|---|
| Engine power | 121bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4515mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1480mm |
| Kerb weight | 1295kg |
| Min. boot capacity | 404litre |
| Max. boot capacity | 404litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.3 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.