This 2.4 AT (152 hp) engine was fitted in the 4 generation Minivan 5-doors, which was produced by Dodge from 2001 to 2007. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 640 to 810km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 2429cm3 |
|---|---|
| Engine power | 152bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 226Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 101mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.3m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4803mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2878mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1625mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1820kg |
| Gross weight | 2454kg |
| Min. boot capacity | 566litre |
| Max. boot capacity | 4160litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
| Average | 12.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.