This 3.8 AT (218 hp) engine was fitted in the 4 generation Minivan 5-doors, which was produced by Dodge from 2001 to 2007. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 540 to 740km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.7second |
| Displacement | 3778cm3 |
|---|---|
| Engine power | 218bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 332Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.3m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4803mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1748mm |
| Wheelbase | 2878mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1625mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 566litre |
| Max. boot capacity | 4160litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
| Average | 13.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.