This 5.7 V6 AT (380 hp) engine was fitted in the 3 generation [2-й Restyling] Coupe, which was produced by Dodge from 2015 to 2017. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 75litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15.7litre |
| Fuel | 95 RON |
| Cruising range | from 480 to 770km |
| Kerb weight | 1852kg |
|---|---|
| Ground clearance | 122mm |
| Rear track | 1621mm |
| Min. boot capacity | 459litre |
| Front track | 1610mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Height | 1450mm |
| Length | 5022mm |
| Width | 1923mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Coupe |
| Gross weight | 2472kg |
| Displacement | 620kg |
| Max. boot capacity | 459litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Cylinder layout | V-type |
| Engine power | 380bhp |
| Displacement | 5654cm3 |
| Injection type | Direct injection |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 555Nm |
| RPM at max power | to 5 150RPM |
| Number of cylinders | 8 |
| RPM at max torque | 4300RPM |
| Rear brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front suspension | Independent, Spring |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Number of gears | 8 |
| City | 18.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.