This 6.2 V8 MT SRT-8 (717 hp) engine was fitted in the 3 generation [2-й Restyling] Coupe, which was produced by Dodge from 2015 to 2017. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 400 to 640km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 6166cm3 |
|---|---|
| Engine power | 717bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 881Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5022mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Front track | 1610mm |
| Rear track | 1603mm |
| Ground clearance | 122mm |
| Kerb weight | 1887kg |
| Gross weight | 2472kg |
| Displacement | 585kg |
| Min. boot capacity | 459litre |
| Max. boot capacity | 459litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 21.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.