This 3.6 V6 AT (305 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Coupe, which was produced by Dodge from 2010 to 2015. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 570 to 860km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 3564cm3 |
|---|---|
| Engine power | 305bhp |
| RPM at max power | to 6 350RPM |
| Maximum torque | 363Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 83mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5020mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2950mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1603mm |
| Ground clearance | 132mm |
| Kerb weight | 1739kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.