This 5.7 V8 AT (381 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Coupe, which was produced by Dodge from 2010 to 2015. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 480 to 740km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 5654cm3 |
|---|---|
| Engine power | 381bhp |
| RPM at max power | to 5 150RPM |
| Maximum torque | 555Nm |
| RPM at max torque | 4300RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 99.5mm |
| Stroke | 90.9mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5020mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2950mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1603mm |
| Ground clearance | 127mm |
| Kerb weight | 1852kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 18.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.