This 2.7 AT (186 hp) engine was fitted in the LX-1 Sedan, which was produced by Dodge from 2005 to 2010. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1891mm |
| Length | 5082mm |
| Height | 1479mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Front track | 1600mm |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Rear track | 1603mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1725kg |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2700cm3 |
| Engine power | 186bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 191Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 81mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 520 to 760km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 13.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.