This 6.1 AT (425 hp) engine was fitted in the LX-1 Sedan, which was produced by Dodge from 2005 to 2010. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1891mm |
| Length | 5082mm |
| Height | 1469mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Front track | 1600mm |
| Min. boot capacity | 765litre |
| Rear track | 1603mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1900kg |
| Max. boot capacity | 765litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 6059cm3 |
| Engine power | 425bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 420Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 3 |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Bore | 103mm |
| Stroke | 90mm |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Top speed | 265km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 16.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 430 to 610km |
| Fuel | 95 RON |
| City | 20.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.