This 4.7 MT AWD (238 hp) engine was fitted in the 2 generation Pickup, which was produced by Dodge from 1998 to 2007. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 400Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4701cm3 |
| Engine power | 238bhp |
| RPM at max power | from 4 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Seats | 6 |
| Length | 5463mm |
| Width | 1818mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 3227mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1585mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 91litre |
| City fuel consumption per 100 km | 16.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Cruising range | from 540 to 730km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Torsion |
| Rear suspension | Spring |
| City | 20.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.