This 3.2 AT (225 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Dodge from 1998 to 2004. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5175mm |
| Width | 1898mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1575mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Min. boot capacity | 521litre |
| Kerb weight | 1583kg |
| Gross weight | 2070kg |
| Max. boot capacity | 521litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3221cm3 |
| Engine power | 225bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 81mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 305Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 520 to 760km |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.5m |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.