This 3.6 AT (280 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Dodge from 2011 to 2014. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4888mm |
| Width | 1878mm |
| Height | 1691mm |
| Wheelbase | 2890mm |
| Front track | 1571mm |
| Rear track | 1582mm |
| Ground clearance | 197mm |
| Min. boot capacity | 784litre |
| Kerb weight | 1987kg |
| Gross weight | 2380kg |
| Max. boot capacity | 1562litre |
| Front/rear axle load | 1231/1149kg |
| Permitted road-train weight | 3480kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3605cm3 |
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 350RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 342Nm |
| RPM at max torque | 4350RPM |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 83mm |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10m |
| Number of gears | 6 |
| Top speed | 207km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 15.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Fuel tank capacity | 77.6litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 490 to 910km |
| Fuel | 95 RON |
| City | 19.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.2 litres / 100km |
| Average | 13.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.