This 1.6 MT (116 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Dodge from 1999 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 47litre |
| Cruising range | from 480 to 770km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Displacement | 1596cm3 |
|---|---|
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Maximum torque | 157Nm |
| RPM at max torque | 4550RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 83mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4389mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Front track | 1473mm |
| Rear track | 1473mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1205kg |
| Gross weight | 1600kg |
| Min. boot capacity | 368litre |
| Max. boot capacity | 368litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.