This 2.8 AT AWD (177 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Dodge from 2007 to 2010. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4584mm |
| Width | 1856mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2763mm |
| Front track | 1549mm |
| Rear track | 1549mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Max. boot capacity | 1994litre |
| Min. boot capacity | 389litre |
| Kerb weight | 1940kg |
| Gross weight | 2520kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2768cm3 |
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 460Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 182km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 570 to 900km |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Trailing arms, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.1m |
| Number of gears | 5 |
| City | 14 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.