This 3.7 AT AWD (205 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Dodge from 2007 to 2010. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1856mm |
| Length | 4584mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2763mm |
| Front track | 1549mm |
| Min. boot capacity | 389litre |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 1994litre |
| Rear track | 1549mm |
| Kerb weight | 1875kg |
| Gross weight | 2540kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3701cm3 |
| Engine power | 205bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 314Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 17.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
| Fuel tank capacity | 74litre |
| Cruising range | from 420 to 820km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Trailing arms, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.1m |
| City | 21 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 14.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.