This 5.2 MT (172 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Dodge from 1987 to 1993. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4690mm |
| Width | 2020mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1610mm |
| Rear track | 1610mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Kerb weight | 1800kg |
| Gross weight | 2500kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5210cm3 |
| Engine power | 172bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Injection type | Monoinjection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 99.31mm |
| Stroke | 84.7mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 353Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 160km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 25litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 14litre |
| Fuel tank capacity | 129litre |
| Cruising range | from 520 to 920km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 30 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.