This 8.4 MT (600 hp) engine was fitted in the 4 generation Roadster, which was produced by Dodge from 2008 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 560Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 8382cm3 |
| Engine power | 600bhp |
| RPM at max power | to 6 100RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Bore | 103mm |
| Stroke | 100.6mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4460mm |
| Width | 1911mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1546mm |
| Kerb weight | 1561kg |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 317km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 18.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 390 to 650km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 21.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.