This 2.0 MT (110 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by DongFeng from 2007 to 2009. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 3795mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1925mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 1750kg |
| Wheelbase | 2515mm |
| Front track | 1310mm |
| Rear track | 1310mm |
| Gross weight | 2445kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 110bhp |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 166Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Dependent, Pneumatic, Lever, Dampers, Stabilizer bar |
| Fuel | Gasoline |
|---|---|
| Top speed | 125km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Fuel tank capacity | 40litre |
| Cruising range | from 520km |
| City | 9.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.