This 2.5 TD MT 4x4 (130 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by DongFeng from 2007 to 2013. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 280Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2497cm3 |
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max torque | 1600up to 2 400 RPM |
| Valves per cylinder | 2 |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4580mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1820mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Average | 9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.