This 1.2 AT (110 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by DS from 2016 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 890 to 1 280km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 189km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| Displacement | 1199cm3 |
|---|---|
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 205Nm |
| RPM at max torque | 1500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3954mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1467mm |
| Kerb weight | 1090kg |
| Gross weight | 1615kg |
| Displacement | 525kg |
| Min. boot capacity | 285litre |
| Max. boot capacity | 980litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 6.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.7 litres / 100km |
| Average | 5.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.