This 2.0 MT ESi (140 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Eagle from 1992 to 1998. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4374mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2509mm |
| Front track | 1516mm |
| Rear track | 1501mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1252kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1996cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 176Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.