This 1.1 MT (52 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by FAW from 2005 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3395mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1695mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Front track | 1300mm |
| Rear track | 1280mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 1300litre |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Kerb weight | 860kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1052cm3 |
| Engine power | 52bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 65.5mm |
| Stroke | 78mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 83Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 130km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 37litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9m |
| Average | 7.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.