This 1.3 MT (92 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback, which was produced by FAW from 2007 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3855mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2425mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 965kg |
| Gross weight | 1340kg |
| Min. boot capacity | 375litre |
| Max. boot capacity | 375litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1342cm3 |
| Engine power | 92bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 78.7mm |
| Stroke | 69mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 114Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 172km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.8second |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | to 730km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Rear suspension | semi dependent, Trailing arms, Transverse torsion bars |
| Highway | 7.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.