This 1.6 MT (101 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by FAW from 1991 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 1595cm3 |
|---|---|
| Engine power | 101bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 150Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4428mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Front track | 1427mm |
| Rear track | 1422mm |
| Kerb weight | 1060kg |
| Min. boot capacity | 660litre |
| Max. boot capacity | 660litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 7.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.