This 1.8 TDCi MT (116 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan (4-door), which was produced by Ford from 2004 to 2008. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 280Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1753cm3 |
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 3 700RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4488mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1497mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1531mm |
| Min. boot capacity | 526litre |
| Kerb weight | 1431kg |
| Gross weight | 1905kg |
| Displacement | 474kg |
| Max. boot capacity | 526litre |
| Permitted road-train weight | 3405kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 780 to 1 200km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 7.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.1 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.