This 1.6 TDCi MT (109 hp) engine was fitted in the 2 generation Estate (5-door), which was produced by Ford from 2004 to 2008. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 260Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1560cm3 |
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4472mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1531mm |
| Max. boot capacity | 1525litre |
| Min. boot capacity | 482litre |
| Kerb weight | 1386kg |
| Gross weight | 1880kg |
| Displacement | 494kg |
| Permitted road-train weight | 3180kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 890 to 1 380km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 7.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.6 litres / 100km |
| Average | 5.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.