This 2.3 EcoBoost MT (350 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] RS hatchback 5-doors, which was produced by Ford from 2014 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4362mm |
| Width | 1858mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2648mm |
| Min. boot capacity | 277litre |
| Max. boot capacity | 1062litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Fuel | 98 RON, 95 RON |
| Top speed | 266km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.7second |
| Displacement | 2300cm3 |
|---|---|
| Engine power | 350bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 440Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 9.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.