This 1.6 Ti-VCT PowerShift (105 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Estate, which was produced by Ford from 2014 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1823mm |
| Length | 4560mm |
| Height | 1510mm |
| Wheelbase | 2648mm |
| Front track | 1544mm |
| Min. boot capacity | 476litre |
| Max. boot capacity | 476litre |
| Rear track | 1534mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1300kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1596cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 150Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000up to 4 500 RPM |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.4mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 184km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.3second |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Average | 7.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.