This BEV (146 hp) engine was fitted in the 3 generation Electric hatchback 5-doors, which was produced by Ford from 2011 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 2.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 2.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 2.2litre |
| Top speed | 137km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.4second |
| Engine power | 146bhp |
|---|---|
| Maximum torque | 245Nm |
| Engine type | EV |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 1 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4392mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Front track | 1537mm |
| Rear track | 1514mm |
| Kerb weight | 1651kg |
| Gross weight | 2085kg |
| Displacement | 434kg |
| Min. boot capacity | 410litre |
| Max. boot capacity | 960litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 2.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 2.9 litres / 100km |
| Average | 2.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.