This 1.6 PowerShift (105 hp) engine was fitted in the 3 generation Hatchback (5-door), which was produced by Ford from 2011 to 2017. In addition to this engine, 21 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 590 to 1 150km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 182km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.1second |
| Displacement | 1596cm3 |
|---|---|
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 150Nm |
| RPM at max torque | 4000up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.4mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4358mm |
| Width | 1823mm |
| Height | 1484mm |
| Wheelbase | 2648mm |
| Front track | 1554mm |
| Rear track | 1534mm |
| Kerb weight | 1316kg |
| Gross weight | 1825kg |
| Displacement | 509kg |
| Min. boot capacity | 277litre |
| Max. boot capacity | 1062litre |
| Permitted road-train weight | 2825kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.