This 1.0 EcoBoost MT (100 hp) engine was fitted in the 3 generation Estate (5-door), which was produced by Ford from 2011 to 2017. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4556mm |
| Width | 1823mm |
| Height | 1505mm |
| Wheelbase | 2648mm |
| Front track | 1554mm |
| Rear track | 1534mm |
| Max. boot capacity | 1502litre |
| Min. boot capacity | 476litre |
| Kerb weight | 1313kg |
| Gross weight | 1900kg |
| Displacement | 587kg |
| Permitted road-train weight | 2900kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 998cm3 |
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 3 |
| Bore | 71.9mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 4 000 RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 930 to 1 340km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| City | 7.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.9 litres / 100km |
| Average | 5.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.