This 1.9 TDi MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Ford from 2000 to 2006. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1810mm |
| Length | 4641mm |
| Height | 1707mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Front track | 1520mm |
| Min. boot capacity | 775litre |
| Max. boot capacity | 2600litre |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1666kg |
| Gross weight | 2430kg |
| Displacement | 764kg |
| Front/rear axle load | 1240/1280kg |
| Permitted road-train weight | 4000kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1896cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2900RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 164km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 820 to 1 300km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.7m |
| City | 9.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.