This 2.3 MT (145 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Ford from 2000 to 2006. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 203Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2295cm3 |
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 89.6mm |
| Stroke | 91mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4641mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1707mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 2600litre |
| Min. boot capacity | 775litre |
| Kerb weight | 1650kg |
| Gross weight | 2420kg |
| Displacement | 770kg |
| Front/rear axle load | 1210/1280kg |
| Permitted road-train weight | 3700kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 196km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 500 to 900km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.7m |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 12.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.