This 2.3 AT (145 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan 5-doors, which was produced by Ford from 1995 to 2000. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 203Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2295cm3 |
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 89.6mm |
| Stroke | 91mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4617mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1524mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 2610litre |
| Min. boot capacity | 256litre |
| Gross weight | 2450kg |
| Kerb weight | 1722kg |
| Displacement | 728kg |
| Front/rear axle load | 1240/1270kg |
| Permitted road-train weight | 3950kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 470 to 820km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.7m |
| City | 17.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.2 litres / 100km |
| Average | 13 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.